پیکسار و داستان اسباب بازی
لینک کوتاه

کلاس دوم یا سوم ابتدایی که بودم یه روز پسرعمم گفت کانال پنج می خواد یه برنامه کودک بزاره که خیلی قشنگه منم تیزرش رو که دیدم فهمیدم قراره یه کار متفاوت ببینم . خلاصه وقتی که پخش شد اصلا باور نمی کردیم چیزی که دیدیم انیمیشن بود ! یعنی تا اون موقع انیمیشن کامپیوتری به این واقعیت ندیده بودیم برای همین با افتخار از این که خیلی آگاهیم به همه می گفتیم این یه کار عروسکیه و اصلا انیمیشن نیست !

داستان اسباب بازی 3

داستان اسباب بازی اولین انیمیشن بلند استودیو پیکسار بود که واقعا نه تنها من و پسر عمم ، بلکه همه رو با دنیای جدید انیمیشن آشنا کرد .

البته من قبل از این که داستان اسباب بازی رو ببینم از برنامه ی سینمای حرفه ای انیمیشن کوتاه گریس گیم رو دیده بودم و اونم برام به حدی جذاب بود که نشستمو تکرارش رو هم دیدم !

بعد از داستان اسباب بازی انیمیشن زندگی یک حشره پخش شد که اونجا کم کم متوجه این انقلاب تو صنعت انیمیشن شدم و فهمیدم داستان اساب بازی هم یه انیمیشن مثل همین بود !

البته تا اون موقع نمی دونستم این انیمیشن ها رو شرکتی به نام پیکسار می سازه و این اسم رو بعد از دیدن شاهکار در جستجوی نمو پیدا کردم . نمی دونم چرا پیکسار اصلا هیچ کار بدی تو کارنامش نداره و همه کاراش شاهکارن و کلی جایزه تو جشنواره های مختلف گرفته !

تقریبا تمام استودیوهای انیمیشن سازی یه کار افتضاح تو کارنامشون دارن ! مثل مورچه ای به نام زی از دریم ورکس که واقعا کار بی روح و بد رنگیه !!! اما حتی انیمیشن وال ای پیکسار که توش کمترن دیالوگی ردوبدل می شه خیلی خوبه و اصلا نمی شه اونو کار مزخرفی دونست !

همین طور که گفتم داستان اساب بازی یه شاهکار و یه تحول بود . حتی قسمت دومش هم خیلی خوب بود و مثل عصر یخبندان که خیلی بی جهت داره دنباله دار می شه نبود و داستان رو خیلی خوب حفظ کرده بود . امروز من یه نسخه ی پرده ای از قسمت سومش ( که دو هفتست اکران شده و من ۲ ماهه منتظرشم ) رو دیدم . همینطور که تریلراشو دیده بودم و پیشبینی کرده بودم خیلی جذاب بود و داستان خیلی خوب هدف خودشو ادامه داده بود .

قسمت سوم داستان اسباب بازی با حضور عروسک باربی خیلی جذاب شده و به نظرم این عروسک باید زودتر از این ها وارد داستان می شد . من مطمئنم این کار جدید پیکسارم مثل۱۰ تا کار بلند و ۱۸ تا کار کوتاه قبلیش ( که با انیمیشن جدید شب و روز که هنوز ندیدم می شه ۱۹ تا !!! ) موفق خواهد بود و کلی جایزه می بره …

نمی دونم این انیمیشن به مدیریت کی قراره دوبله بشه ، ولی به محض اینکه متوجه شدم در جریانتون می گذارم .

اگر می خواین این انیمیشن رو دانلود کنید اینجا کلیلک کنید .

اگه خوشتون اومد این ها رو هم بخونید :
روز و شب پیکسار !
پیرزن و مرگ
تولد یک مبتکر
بهترین هدیه
کباب فرانسوی
نوشته بعدی
نوشته قبلی
به اشتراک بگذارید
بهار انصاری گفت :
دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۱ و ساعت ۲:۰۰ ب.ظ

عالب بود ♥♥

پاسخ یه این نظر

پوریا گفت :
دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۱ و ساعت ۱:۴۴ ب.ظ

مورچه ای به نام زی خیلی هم کار خوبی بود و اتفاقا
بهتر از زندگی یک حشره .
بعد هم ؛ شما مگه « ماشین ها ۱ و ۲ » و « شجاع » رو ندیدی
که می گی پیکسار اصلاً فیلم بد نداره ؟

پاسخ یه این نظر

جواد در پاسخ گفت :
چهارشنبه ۳۰ اسفند ۱۳۹۱ و ساعت ۱۱:۳۱ ق.ظ

اولن اینکه اگه تاریخ این نوشته رو ببینی می فهمی مال وقتیه که هنوز ماشین ها ۲ و شجاع ساخته نشده بود !!!
شاید تو مورچه ای به نام زی رو از نظر داستان داری می گی بهتر بود ، ولی از نظر تکنیک ساخت و طراحی و انیمیت و چیزای دیگه خیلی ضعیف عمل شده بود و منتقدا همون اشکالایی که نسبت به بی روح بودن عصر یخبندان ۱ گرفته بودن به این هم گرفتن !
من اینجا اصلن داستان یه انیمیشن مد نظرم نبوده بلکه تکنیک و طرز سختشون رو منظورم بوده که پیکسار توی این زمینه بی رقیبه .
اینکه می گی نقدای مجله فیلم رو بخون ، همیشه یه شرکت منتقدایی داشته و این به نظرم خیلی خوبه ولی ۸۰% نقدها روی داستان هاست و نه چیز دیگه .
تکنیک هایی که سال ۱۹۹۵ روی داستان اسباب بازی ۱ به کار بردن و اون شاهکار را ساختن رو تو توی تهران ۱۵۰۰ که با این همه سر و صدا ساخته شده هم نمی بینی ! البته نمی خوام تهران ۱۵۰۰ رو نقد کنم یا چیزی ، هر چی باشه یه انیمیشن ایرانیه و بهرام عظیمی هم خیلی دوست دارم و به نظرم اینکه جرات داشته تو ایران یه انیمیشن بلند کار کنه واقعن قابل تحسینه و من کلی حمایت می کنم و اگرچه هنوز ندیدم انیمیشنشو ولی توی عید حتمن می بینمو یه مطلب دربارش می نویسم و خیلی هم تشویق می کنم بقیه هم برن ببینن ، ولی می خواستم اینو مثال بزنم که تکنولوژی های پیکسار رو بفهمی .
برای رندر جزییاتی که توی ماشین های ۲ بود مجبور شدن هزاران سیستم رو به کار بگیرن که بتونن توی ۴ سال کار رو بسازن .
اینکه از لحاظ تکنیک و طرز ساخت و انیمیت ، پیکسار توی دنیا تکه شکی توش نیست ، ولی اینکه یه انیمیشنش از لحاظ داستانی ضعیف باشه و یکی قوی امریه عادی بین همه انیمیشنا و فیلم ها :)

پاسخ یه این نظر

نظر بدهید
 • نام: ضروری
 • ایمیل: ضروری
 • وبسایت:
 • پارسی را پاس بدارید و نظراتتان را با خط زیبای پارسی بنویسید. اگر صفحه کلید پارسی ندارید از بهنویس استفاده کنید.
  اگر می خواهید تصویرتان به صورت آواتار در کنار نظرتان نمایش داده شود از گراواتار استفاده کنید.
  ایمیلتون رو توی کادر زیر وارد کنید و عضو خبرنامه ی جنتلمن بشید تا همیشه آخرین مطالب رو توی ایمیلتون بخونید :
  اگه نمی خواید از طریق ایمیل جنتلمن رو دنبال کنید راه های دیگه ای هم برای اشتراک هست !
  آرشیو ماهانه
  برچسب ها
  لینک های خوشمزه
 • برو بچه ها بلاگر
 • دوستای مجازی
  تبلیغ
 • مطالبی که می نویسم آزاد هستند و انعکاس آن از هر طریقی مشکلی ندارد!
  Jentelman.com . Made With In IRAN . 2010- 2023