جملات جاده ای
لینک کوتاه

وقتی تو یه جاده – مخصوصا جاده های کمربندی و کامیون رو – مشغول رانندگی باشی و یا توی یه ماشین نشسته باشی ، علاوه بر مناظر طبیعی ، یه سری چیزای دیگه هم توجه آدم رو به خودش جلب می کنه و اونم نوشته ها و جمله هاییست که پشت ماشین ها – به خصوص ماشین های سنگین – نوشته شده . جمله هایی که بعضی هاش بی معنی ، بعضی هاش با معنی ، بعضی هاش بی ربط و بعضی هاشم با ربط هستند !

نمی دونم نوشتن این جمله ها روی ماشین ها از کی شروع شده و چه دلیلی داشت ؟! ولی زمانی این کار خوبه که جملات آموزنده و به صورت گلچین انتخاب ، و روی ماشین ها نوشته بشه . بعضی از جمله ها رو وقتی آدم می خونه نمی فهمه بخنده یا گریه کنه یا یه کار دیگه ای انجام بده ! و هیچ نکته ی آموزنده ای هم توی اون جمله وجود نداره ! مثل ” دودوتا هفتا کی به کیه ” یا ” zoor nazan farsi neveshtam ” ! البته شاید رانندش از نوشتن این جمله ها منظوری داشته ولی من که نفهمیدم … !

بعضی ها هم جمله هایی انتخاب می کنن که با شخصیتشون کاملا هماهنگه ! مثلا من روی یه کامیون کثیف دیدم نوشته بود که : ” شاید این جمعه بشورم شاید ” ! و اون راننده هم چون می دونست ماشینشو نمی شوره و همیشه کثیفه داده بودن اینو براش بنویسن !

جدیدا هم مد شده که در ماه های محرم و صفر هجری قمری ، که شیعیان به عزا داری می پردازند ، جملاتی مناسب این ایام روی شیشه عقب سواری ها می نویسن و بعد این دو ماه پاکشون می کنن ، البته ویژگی ای که این جملات مناسبتی دارن ، اینه که به جای بار آموزشی بار هنری دارن و سعی می شه در نوشتنشون از رنگ ها و طرح های مذهبی استفاده بشه . البته کار قشنگیه و می شه گفت یه مسابقه ای هم هست بین خطاطا و گرافیک کارا که هر کدوم هنرشونو به نحوی نشون بدن !

خیلی ها این جملات رو نگاه می کنن و می رن و یا شایدم اصلا توجهی بهش ندارن ، ولی من اگه یه جمله ی قشنگ روی یه ماشین ببینم سعی می کنم یادم بمونه و کلی از سلیقه ی اون راننده و انتخاب اون جمله خوشم میاد ( البته عکسشم امکان داره ، یعنی یه جمله بی ربط ببینم و از خودم بپرسم این راننده واقعا چه فکری کرده این اراجیف رو نوشته ؟! ) . یه سری از این جمله ها رو که یادمه می گم تا شاید شما هم خوشتون بیاد :

 • یه طرف گلگیرش نوشته بود ” بخور و بخواب کارمه ” و اون طرفم ” الله نگهدارمه ” !
 • جون من داداش     یه خورده یواش   ( اینم بار آموزشیش خوبه ! )
 • اینم مثل جمله بالا بار آموزشی داره ! : داداش مرگ من یواش      امان از دست گلگیر ساز و نقاش
 • این یکی خیلی باحاله : دختر ار بهر عفت میکند چادر به سر      نامه را از زیر چادر میدهد دست پسر !

متاسفانه همین ۴ تا رو یادم اومد ! بیشتر خوندم هان ولی یادم نمیاد ! اینا هم چون هم زیاد دیدم و هم خیلی خوشم اومده سریع یادم اومد و نوشتم !

فلسفه ی این ماشین نویسی ها هنوزم برای من سواله و نمی دونم چه دلیلی داشت که مردم به این فکر افتادن که روی ماشینشون چیزی بنویسن ؟ نمی دونم اون اولا که این کار شروع شد جنبه ی اعتراضی داشت یا هنری و یا مذهبی و نمی دونم از چه زمانی این کار آغاز شد . اگه کسی در این باره اطلاعات کامل تری داره بگه تا ما هم بدونیم .

اینم بگم که فکر می کنم نوشتن همچین جمله هایی روی ماشین ها در اروپا و کشورهای توسعه یافته مجاز نباشه و جریمه داشته باشه ( البته من مطمئن نیستم  ) اما اینو می دونم که ماشین های سنگین به جای اینکه خودشون چیزی بنویسن می رن یه تبلیغ بزرگ می چسبونن رو باربرشون ! اینجوری هم پولی به دست میارن و هم ماشینشون قشنگتر می شه و هم فکر نمی کنم ممنوع باشه !

نوشته بعدی
نوشته قبلی
به اشتراک بگذارید
نظر بدهید
 • نام: ضروری
 • ایمیل: ضروری
 • وبسایت:
 • پارسی را پاس بدارید و نظراتتان را با خط زیبای پارسی بنویسید. اگر صفحه کلید پارسی ندارید از بهنویس استفاده کنید.
  اگر می خواهید تصویرتان به صورت آواتار در کنار نظرتان نمایش داده شود از گراواتار استفاده کنید.
  ایمیلتون رو توی کادر زیر وارد کنید و عضو خبرنامه ی جنتلمن بشید تا همیشه آخرین مطالب رو توی ایمیلتون بخونید :
  اگه نمی خواید از طریق ایمیل جنتلمن رو دنبال کنید راه های دیگه ای هم برای اشتراک هست !
  آرشیو ماهانه
  برچسب ها
  لینک های خوشمزه
 • برو بچه ها بلاگر
 • دوستای مجازی
  تبلیغ
 • مطالبی که می نویسم آزاد هستند و انعکاس آن از هر طریقی مشکلی ندارد!
  Jentelman.com . Made With In IRAN . 2010- 2024