کودکی با دفی در دست …
لینک کوتاه

تنها ۷ سال داشت ، درهای BRT که باز شد دفش را برداشت و سوار اتوبوس شد . با قد کوچکی که داشت خود را به زور به قسمت خانم ها رساند و رو به سمت خانم ها ایستاد و شروع کرد به دف زدن و خواندن ، یک دقیقه ای خواند و دف زد . بعد ، دفش را رو به خانم ها گرفت و خواست تا برایش پول بریزند . بعد روی زمین اتوبوس نشست و پول هایی که از صبح به دست آورده بود را نیز از جیبش درآورد تا ببیند روی هم چه قدر به دست آورده  …

همه ی پول هایش ۱۰۰ تومانی و ۲۰۰ تومانی بود و لابلایش ۵۰ و ۵۰۰ تومانی هم به چشم می خورد . دست کرد لای پول هایش و یک اسکناس در آورد و آن را در کنار خودش قرار داد و پول هایی که از خانم ها گرفته بود را با پولهایش جمع کرد و توی جیبش گذاشت . پولی را که کنار گذاشته بود گرفت ، یک ۵۰۰۰ تومانی …  رو به یکی از خانم ها کرد و با آن صدای کوچکش گفت : اینو امروز صبح یکی بهم داد !

اون خانم ازش پرسید : چند سالته ؟
– ۷ سال
مدرسه می ری ؟
– نه
پدر مادرت مگه بهت پول نمی دن که میای تو اتوبوسا می خونی ؟
– نه بابا ، اونا پولشون کجا بود که به من بدن !

بعد به ایستگاه رسیدیم و او نیز پیاده شد تا سوار اتوبوس بعدی شود …

کودکان کار این روزها در همه جای شهر هستند ، بیشتر آن ها به خاطر فقر ، یتیم بودن و مسایلی از این قبیل مجبورند کار کنند ، متاسفانه بعضی ها که از زندگی گویا سیر و تکمیل هستند اصلا به این بچه ها توجهی ندارند و آن ها را طوری نگاه می کنند که انگار میکروبند !!!

اگر نمی خوای به خودش پول بدی لااقل به هنرش که به این قشنگی دف می زنه پول بده … با اون عینک آفتابی تقلبی که ۵۰۰۰ تومان از دستفروش سر کوچه خریدی و فکر می کنی نمی شه از اصلش که ۶۰۰۰۰ تومانه تشخیص داد نشستی و با اون بادبزن عتیقت ، خودتو باد می زنی که بگی من از تو خیلی برترو بهترم ؟ اگه خودت یا بچه ی خودتم بود اینجوری می کردی ؟!

من از دیدن کودکان کار خیلی ناراحت می شم و اگه شده یه مبلغ ناچیز ، حتما بهشون کمک می کنم ، این بچه ها خیلی فرق دارن با اون متکدی هایی که می خوان از احساسات مردم پول به دست بیارن . متاسفام برای اونایی که این کودکان رو با متکدی ها برابر می دونن و هیچ توجهی بهشون ندارن ، این اولین صحنه از این بچه ها نیست که تعریف می کنم ، قبلا هم اینجا به نوعی به این موضوع اشاره کرده بودم . کاش یک انجمنی ، کمیته ای چیزی تشکیل بشه و فقط از این کودکان حمایت کنه .

البته این کودکان تنها در ایران وجود ندارند ، کودکان کار در همه جای دنیا وجود دارند و در بعضی کشورها نیز انجمن هایی برای حمایتشان تشکیل شده است .

نوشته بعدی
نوشته قبلی
به اشتراک بگذارید
نظر بدهید
 • نام: ضروری
 • ایمیل: ضروری
 • وبسایت:
 • پارسی را پاس بدارید و نظراتتان را با خط زیبای پارسی بنویسید. اگر صفحه کلید پارسی ندارید از بهنویس استفاده کنید.
  اگر می خواهید تصویرتان به صورت آواتار در کنار نظرتان نمایش داده شود از گراواتار استفاده کنید.
  ایمیلتون رو توی کادر زیر وارد کنید و عضو خبرنامه ی جنتلمن بشید تا همیشه آخرین مطالب رو توی ایمیلتون بخونید :
  اگه نمی خواید از طریق ایمیل جنتلمن رو دنبال کنید راه های دیگه ای هم برای اشتراک هست !
  آرشیو ماهانه
  برچسب ها
  لینک های خوشمزه
 • برو بچه ها بلاگر
 • دوستای مجازی
  تبلیغ
 • مطالبی که می نویسم آزاد هستند و انعکاس آن از هر طریقی مشکلی ندارد!
  Jentelman.com . Made With In IRAN . 2010- 2024